Bible

Dnes v pátek 4. 7. 2008 předvečer svátku sv. Cyrila a sv. Metoděje jsem umístil na tento web český ekumenický překlad Bible ve formátu *.pdf.

Vedlo mě k tomu zjištění že na celém internetu pravděpodobně neexistuje Písmo Svaté v českém jazyce, čitelné napříč všemi nejběžnějšími platformamy osobních počítačů, tedy Windows, Mac OS a Linux.

Vytvořil jsem pro Vás tedy dvě verze Bible, jednu velkou vhodnou pro bližší studium a druhou malou jen tak pro radost ze čtení.

„Velká“ verze je rozdělená barevnými nadpisy jednotlivých knih na Zákon, Historické knihy, Knihy moudrostí, Proroci, Deuterokanonické knihy, Historie Nového zákona, Listy a Zjevení a opatřena obligátními čísly jednotlivých vět a veršů.

„Malá“ verze je naopak bez těchto čísílek které pro někoho mohou působit rušivě. Přezdívku „malá“ jsem ji dal ne proto že by byla nějak zkracena v textu nebo vypuštěny některé pasáže, ale pro to, že po odstranění 59 360 rušivých čísel v textu je kratší o celých dvanáct stran. Věřím že každý si vybere tu která mu lépe vyhovuje.

Teď trocha nudné statistiky: Bible obsahuje na 764 stránkách kromě těch 59360 čísel která označují jednotlivé věty také 643 872 slov s 3 185 592 písmeny. Verze bez čísel má pak jen 752 stránek.

Přesto že jsem k vytvoření těchto Biblí použil poměrně sofistikované technologie nejnovější doby, je jisté že nebudou zcela bez chyb. Není v silách žádného jednotlivce nedopustit se omylů při zpracování tak rozsáhlého díla jako je Písmo Svaté má-li být toto provedeno v nějakém rozumném čase. Proto budu vděčný každému z Vás čtenářů za upozornění na případné nedostaky. Obě verze jsou ke ztažení v sekci Dokumenty.

Přeji Vám příjemné čtení Písma.

Leoš Sikora, administrátor tohoto webu.

Napsal Leoš Sikora, tisk, přečteno 4844x

Novinky

Foto Karel Pech

Vítejte

na webových stránkách Mons. Pavla Posáda, světícího biskupa se sídlem v Českých Budějovicích. Tento web je určen ke komunikaci křesťanů s biskupem Pavlem. Doufám že Vám všem, čtenářům těchto stránek přinese radost i poučení. pater Martin Davídek

Texts in English

Lingua Latina